Türk Sineması Hafızasına Kavuşuyor
HAYAL PERDESİ - Gündem 23.09.2013

Türk Sineması Hafızasına Kavuşuyor

 

Bilim ve Sanat Vakfı bünyesinde bir süredir ön hazırlıkları devam eden Türk Sineması Araştırmaları (TSA) projesi 1 Eylül 2013 tarihinde başladı. Proje, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın 2012 2. Dönem Mali Destek Programları arasında yer alan Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi-Kâr Amacı Gütmeyenler Programı kapsamında başarılı bulundu.

 

TSA projesi, Türk Sineması’nın yaklaşık yüz yıldır ortaya koyduğu birikimin gelecek kuşaklara birincil kaynaklardan araştırılmış, doğrulanabilir, tarafsız ve sistematik şekilde aktarılması için bir zemin oluşturmayı hedefliyor. Akademik bir yaklaşımla Türk Sineması’na dair yazılı, görsel ve işitsel tüm materyallerin kapsamlı bir şekilde tespit ve tasnifi yapılarak oluşturulacak proje, bu bilgilerin paylaşıma açılacağı TSA veritabanı ile nihayetlenecek.  Proje sayesinde Türk Sineması ile ilgili herhangi bir bilgiye film, kişi, kitap, dergi, makale, röportaj ve tez kategorilerinde ulaşmak mümkün olacak. İlk kez Türk Sineması’nın doğru bir envanterinin çıkarılmasını sağlayacak TSA veritabanına, yine aynı proje kapsamında hayata geçirilecek ve güncel Türk Sineması’nın nabzını tutacak TSA portal websitesi üzerinden erişim mümkün olacak.  Ayrıca proje süresince arşivlenen yazılı, işitsel ve görsel tüm materyaller, Bilim ve Sanat Vakfı Kütüphanesi bünyesinde kurulacak TSA Arşivi’nde araştırmacıların istifadesine sunulacak.

 

İstanbul Şehir Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü ile ortak olarak yürütülecek projenin 9 ayda tamamlanması hedefleniyor. Projenin tamamlanmasının ardından ise sözlü tarih çalışmaları, makale yazımları, özel yayın çalışmaları gibi faaliyetler yürütülerek Türk Sineması’yla ilgili özgün içerik üretimine yapılan katkının devamı ettirilmesi amaçlanıyor.

 

ARKADAŞINA GÖNDER:
Ad Soyad:
Email Adresiniz:
Arkadaş(lar)ınızın Email Adresi:

birden fazla email adresi yazacaksanız boşluk ile ayırmalısınız.
NOTUNUZ:
Bilim ve Sanat VakfıKüre YayınlarıKlasik Yayınlarıİstanbul Şehir Üniversitesi
Hayal Perdesi © 2010 - hayalperdesi@hayalperdesi.net Yayımlanan malzemenin bütün hakları Hayal Perdesi’ne aittir. Kaynak göstererek alıntılanabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına, reklamların sorumluluğu ilan sahiplerine aittir..