Hayal Perdesi'nin 60. Sayısı Çıktı
Derdo Ana ve Ceviz Ağacı, 1975’te kocası bir toprak kavgası sonucu öldürüldükten sonra sekiz çocuğuyla birlikte Bitlis’ten İstanbul’a göç eden Derdo Ana’nın hikâyesini anlatıyor. 36. İstanbul Film Festivali’nde, ulusal belgesel yarışmasında En İyi Belgesel ödülünü kazanan filmin yönetmeni Serdar Öna ...
Siz de yazınızı Hayal Perdesi'nde yayınlamak ister misiniz? Okuyucularımızdan gelen eleştiriler arasından seçtiklerimiz bu alanda.
Film festivallerini sıkıcı bulan, sinemaya hemen hiç gitmeyen ancak yine de sıkı birer film ve dizi ...
Her sayıda farklı bir isme yönelttiğimiz sorumuzu bu kez öykücü ve editör Zeynep Delav cevapladı.

HAYAL PERDESİ SİNEMA DERGİSİ

 

HAYAL PERDESİ HAKKINDA...

Sinemayla düşünen ve düşünmek isteyenlerin buluştuğu bir platform olma hedefini taşıyan Hayal Perdesi, sinemanın teorik ve pratik alanının birbirinden çok da ayrılamayacağı kanaatini taşıyan, hem yazan hem de film üreten bir topluluğun ortak çabasının adıdır.

Hayal Perdesi’nin ilk adımları Bilim ve Sanat Vakfı çatısı altında 2001 yılında İhsan Kabil önderliğindeki sinema atölyelerinde atılır. Daha sonra devam eden film izleme ve tartışma etkinlikleri, senaryo ve film yapımı gibi değişik atölye çalışmalarıyla her yıl artarak gelişir. Sinema zemininde yürüttükleri tartışmaların kayda alınması gerektiği düşüncesi 2003 tarihinde grup üyelerine fanzin çıkarma fikrini verir. Böylece isimsiz bir şekilde ilk sayı çıkarılır. Belirli bir periyot gözetmeksizin çıkarılan fanzin, dördüncü sayıdan sonra Hayal Perdesi adıyla yoluna devam eder. On üç sayılık fanzin geçmişinden sonra 15 Ocak 2010 itibariyle e-dergi olarak profesyonel bir mecraa adım atan Hayal Perdesi Sinema Dergisi, yakın bir zaman diliminde matbu olarak da okuyucularıyla buluşmayı hedeflemektedir.

Eskinin fanzini şimdinin sinema dergisi Hayal Perdesi, hem teorik hem de pratik alanda özgün ve yetkin bir dilin peşinde koşmaktadır.

YAYIN YÖNETMENİ
Celil CİVAN
YAYIN YÖNETMENİ YARDIMCISI
Aybala Hilâl YÜKSEL
BÖLÜM EDİTÖRLERİ
Vizyon: Tuba DENİZ
Perspektif: Cihat ARINÇ
Belgesel Odası: Esra BULUT
Türk Sineması Araştırmaları:Esra TİCE YILDIRIM
Kısa-ca: Zeynep Merve UYGUN
Kamera Arkası-Sinefil: Ayşe PAY
Neden Film Seyrediyoruz: Murat PAY
Keşif: Barış SAYDAM
DiziKritik: Hilal TURAN
GÖRSEL YÖNETMEN
Erol POLAT
GRAFİK
Recep ÖNDER, Fatma EFE
REKLAM
Gökhan GÖKMEN
HALKLA İLİŞKİLER
Gülsüm ÇELİK BAYRAM

HAYAL PERDESİ WEB PORTALI

WEB TASARIM / PROGRAMLAMA
Esra BULUT, Erol POLAT / İbrahim ERBAŞ
REKLAM
Gökhan GÖKMEN
Bilim ve Sanat VakfıKüre YayınlarıKlasik Yayınlarıİstanbul Şehir Üniversitesi
Hayal Perdesi © 2010 - hayalperdesi@hayalperdesi.net Yayımlanan malzemenin bütün hakları Hayal Perdesi’ne aittir. Kaynak göstererek alıntılanabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına, reklamların sorumluluğu ilan sahiplerine aittir..