Söyleşi
Serkan Fakılı SÖYLEŞİ:Betül Durdu Hikâye anlatmak için yüzlerce dakikaya ihtiyaç olmaması bana değerli geliyor.
02.08.2018 Çocukları Hafife Alıyoruz
 
Serkan Fakılı’nın ilk kısa filmi Kaset, odunlukta bulduğu kasetçaları çalıştırabilmek için babasının ezan okuyan saatinin pillerini alan bir çocuğun hikâyesini anlatıyor. Yönetmen Fakılı ile şimdiye kadar Akbank Kısa Film Festivali, İstanbul Film Festivali ve Brüksel Kısa Film Festivali’nde yarışan filminin yapım sürecini ve gelecek planlarını konuştuk. 
 
Biraz kendinizden bahseder misiniz?
 
Üniversiteden mezun olduktan sonra Ankara’da Devlet Tiyatroları’nda oyunculuk yaptım. Bu süreçte asıl isteğimin sinema yapmak olduğunu fark ederek İstanbul’a taşındım. Çeşitli sinema filmlerinde çalıştım ve bir yandan da kendi kısa filmimi tamamladım. 
 
Kaset, bir çocuğun dizginlenemez merakı üzerinden eğlenceli bir hikâye anlatıyor. Çıkış noktası neydi?
 
Çocukların hayatı anlama, ondan zevk alma çabalarını hafife aldığımızı düşünüyorum. Birbirimize bir çocuğun mutluluğunun hayattaki pek çok şeyden daha değerli olduğu konusunda akıl verirken, onun nasıl mutlu olacağını yine kendimiz tanımlıyoruz. Çocuklarla çalıştığım bir dönemde böyle olumsuz örneklere sıkça rastladım ve ister istemez kendi çocukluğumda da aradım. Bazı anılarımı kurmaca unsurlarla birleştirince ortaya böyle bir hikâye çıktı. 
 

(Söyleşinin tamamını Hayal Perdesi’nin 65. sayısında okuyabilirsiniz.) 

ARKADAŞINA GÖNDER:
Ad Soyad:
Email Adresiniz:
Arkadaş(lar)ınızın Email Adresi:

birden fazla email adresi yazacaksanız boşluk ile ayırmalısınız.
NOTUNUZ:
Bilim ve Sanat VakfıKüre YayınlarıKlasik Yayınlarıİstanbul Şehir Üniversitesi
Hayal Perdesi © 2010 - [email protected] Yayımlanan malzemenin bütün hakları Hayal Perdesi’ne aittir. Kaynak göstererek alıntılanabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına, reklamların sorumluluğu ilan sahiplerine aittir..